Serwery są przeznaczone do rozwiązań, które:
W praktyce serwery wykorzystywane są najczęściej do:
Zastanawiasz się, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze – Chmura czy własna serwerownia? Moja wiedza i doświadczenie pomoże Ci podjąć decyzję, która będzie dopasowana do oczekiwań i budżetu.
Decydując się na rozwiązanie Chmurowe nie interesujesz się zakupem i utrzymaniem całej serwerowni (sprzęt i licencje). W dobie szalejących cen energii elektrycznej i dostępności sprzętu jest to ważny aspekt przy analizowaniu przejścia na rozwiązanie chmurowe. W przypadku skorzystania rozwiązania Cloud ponosisz koszty OpEx – czyli koszty za wykorzystanie zasobów serwerowych. Rozwiązanie potrzebuje specjalistycznych analiz i odpowiedniej konfiguracji, tak by zredukować koszty.
Wybór chmury również zależy od oczekiwań wdrażanego środowiska – przykładem może być geolokalizacja, oferowane SLA (dostępność usługi). Najczęściej wykorzystujemy rozwiązania:
Rozwiązanie On Premise idealnie sprawdzi się w organizacjach, które posiadają już swoje środowisko lub akceptują ryzyka płynące z własnego DataCenter. Własna serwerownia to CapEx – czyli na start musimy ponieść wydatki związane z zakupem sprzętu i licencji. Jeżeli środowisko jest stałe (parametry rozwiązania są znane, możliwe do wyliczenia), to może być idealne rozwiązanie dla Ciebie. Decydując się na własną serwerownię musisz wiedzieć, iż zasoby kupujesz z zapasem.
Wdrażam rozwiązania na nowym sprzęcie, a także sprzęcie używanym, dostosowanym do oczekiwań i potrzeb.
Rozwiązanie, które od wielu lat jest dostępne na rynku. Pozwala zoptymalizować zasoby sprzętowe, poprzez instalację wielu systemów na określonym sprzęcie. To podejście jest bardzo elastyczne i bezpieczne.
Pracujemy na sprawdzonych rozwiązaniach Enterprise (płatnych), a także OpenSource.
Nowoczesne rozwiązania pozwalające udostępniać aplikacje w pełni skalowane, o wysokiej dostępności (high availability).
Najczęściej wykorzystywane do aplikacji web, wykorzystywanych i intranecie i internecie (np. e-commerce).
Nazywany sieciowym zasobem dyskowym, macierzą czy dyskiem współdzielonym w organizacjach najczęściej wykorzystywane są do przechowywania w sposób bezpieczny plików, które są wykorzystywane przez całe zespoły.
Profesjonalne rozwiązania posiadają więcej zastosowań – pozwalają przechowywać kopie ważnych danych.
Ich główną zaletą jest odporność na awarię przed utratą danych, a prawidłowo skonfigurowane i zabezpieczone pozwolą uchronić organizację przez złośliwym oprogramowaniem.
Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość stworzenia prywatnej chmury danych podobnej do rozwiązań wiodących dostawców pod nazwami: OneDrive, Google Drive, Dropbox.